Strona główna  |  Rada Redakcyjna  |  Redakcja  |  Prenumerata  |  Info dla autorów  |  Konferencje  |  Partnerzy
  
ISSN 1509-1945






wyszukiwanie artykułów







 
Hygeia Public Health 2012, 47(4): 427-432pl

Suplementy diety. Część I. Suplementy diety a leki - porównanie wymagań prawnych

Halina Bojarowicz 1/, Paulina Dźwigulska 2/

1/ Pracownia Technologii i Formy Kosmetyku, Katedra Technologii Postaci Leku, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
2/ absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Streszczenie
Suplementy diety określane są jako produkty stanowiące źródło skoncentrowanych składników odżywczych i innych składników o działaniu fizjologicznym. Ich popularność i powszechność stosowania może wzbudzać szereg wątpliwości. W części I pracy przedstawiono zróżnicowane wymagania prawne stawiane suplementom diety oraz produktom leczniczym, w tym ich cel stosowania, oznakowanie opakowania oraz treści reklamowe. Zwrócono uwagę na występowanie znaczących różnic.
Zadaniem suplementów diety jest utrzymanie równowagi organizmu na poziomie zapewniającym pełnię zdrowia, natomiast produkty lecznicze stosowane są w celu przywracania równowagi w organizmie, zakłóconej przez proces chorobowy. W przypadku leków konieczne są odpowiednie badania kliniczne potwierdzające skuteczność tych produktów, co nie jest wymagane dla suplementów diety.
Opakowanie leku zawiera ważne informacje dotyczące produktu oraz jego potencjalnych działań niepożądanych. Natomiast opakowania suplementów diety zwykle zawierają wskazania i dawkowanie, ale rzadko pojawiają się tu przeciwwskazania. Może to sugerować, że suplementy są bardziej bezpieczne niż leki.

Słowa kluczowe:  suplementy diety, produkty lecznicze, oznakowanie suplementu, oznakowanie produktu leczniczego