Strona główna  |  Rada Redakcyjna  |  Redakcja  |  Prenumerata  |  Info dla autorów  |  Konferencje  |  Partnerzy
  
ISSN 1509-1945






wyszukiwanie artykułów







 
Hygeia Public Health 2016, 51(2): 115-123pl

Internet w badaniach interwencyjnych ukierunkowanych na profilaktykę chorób nowotworowych

Maksymilian Gajda, Małgorzata Kowalska

Katedra i Zakład Epidemiologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Streszczenie
Wzrost liczby zachorowań oraz zgonów z powodu większości chorób nowotworowych stanowi istotny problem zdrowia publicznego i skłania do poszukiwania skuteczniejszych metod profilaktycznych. Jednocześnie postęp w sektorze informatycznym oraz stale wzrastająca liczba osób posiadających dostęp do zasobów ogólnoświatowej sieci Internet otwierają nowe możliwości dla poprawy wiedzy na temat profilaktyki chorób nowotworowych. Wyniki badań potwierdzają, że informacje o tematyce zdrowotnej przekazywane drogą on-line są pomocne w realizacji programów interwencyjnych ukierunkowanych na zmianę niewłaściwych zachowań zdrowotnych. Od końca XX w. ma miejsce dynamiczny wzrost liczby badań interwencyjnych realizowanych z wykorzystaniem sieci Internet.
Celem opracowania było przedstawienie aktualnego stanu wiedzy na temat metod prowadzenia badań interwencyjnych realizowanych z wykorzystaniem tego medium w oparciu o przegląd piśmiennictwa dostępnego w bazie PubMed.
Ustalono, iż badania tego typu umożliwiają efektywne dotarcie raczej do osób młodych. Programy interwencyjne w formie tradycyjnej powinny być w dalszym ciągu prowadzone wśród osób, które nie posiadają dostępu do Internetu (częściej są to osoby starsze i raczej gorzej sytuowane). Dla rozwoju nowoczesnych technik badawczych stosowanych w zdrowiu publicznym istotne jest upowszechnianie aktywnego dostępu do sieci wśród osób w starszych grupach wiekowych poprzez poprawę ich umiejętności posługiwania się zasobami on-line. Ważnym ogniwem dla podniesienia skuteczności proponowanych działań interwencyjnych ukierunkowanych na programy profilaktyczne jest obecność w zespole lekarza, który nadal pozostaje dla pacjentów najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy w tym zakresie.

Słowa kluczowe:  badania interwencyjne, Internet, profilaktyka, choroby nowotworowe