Strona główna  |  Rada Redakcyjna  |  Redakcja  |  Prenumerata  |  Info dla autorów  |  Konferencje  |  Partnerzy
  
ISSN 1509-1945






wyszukiwanie artykułów







 
Hygeia Public Health 2016, 51(2): 202-208en

Ocena zachowań zdrowotnych osób po 60 roku życia

Ewa Kupcewicz, Agnieszka Gontarz, Barbara Wilk, Małgorzata Kuśmierczyk

Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego

Streszczenie
Wprowadzenie. Badanie zachowań zdrowotnych może być wykorzystane do określenia potrzeb w zakresie edukacji zdrowotnej osób po 60 r.ż. oraz modyfikacji ich stylu życia w wyniku prowadzonych działań edukacyjnych.
Cel. Próba poznania zachowań zdrowotnych osób po 60 r.ż., a także ocena wpływu wybranych czynników socjodemograficznych na wybór tych zachowań.
Materiały i metody. Badania przeprowadzono w I kwartale 2015 r., w grupie 110 chorych po 60 r.ż., którzy korzystali z usług medycznych na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Do pomiaru zmiennych zastosowano kwestionariusz własnej konstrukcji oraz Inwentarz Zachowań Zdrowotnych (IZZ) autorstwa Z. Juczyńskiego.
Wyniki. W badanej grupie ogólny wskaźnik nasilenia zachowań zdrowotnych zawierał się w przedziale od 31 do 119 punktów, a jego średnia wartość wynosiła 79,85±20,77 z medianą 79. Po przekształceniu na jednostki stenowe wyniki w granicach 1-4 stena (niskie) uzyskało 43% ogółu badanych, w granicach 7-10 stena (wysokie) dotyczyły 39%, natomiast wyniki równe wartościom 5-6 stena interpretowane były jako przeciętne i uzyskało je 18% badanych. Analiza wykazała, iż zmienne tj. wiek, wykształcenie, aktywność społeczno-zawodowa oraz sytuacja materialno-bytowa badanych miały istotny statystycznie wpływ na kształtowanie się zachowań zdrowotnych w kategorii: prawidłowych nawyków żywieniowych, zachowań zdrowotnych i stosowanych praktyk zdrowotnych. Wykształcenie i status społeczno-zawodowy badanych determinowały zachowania zdrowotne w kategorii pozytywne nastawienie psychiczne.
Wnioski. Nasilenie zachowań zdrowotnych w badanej grupie należy ocenić jako przeciętne. Osoby powyżej 71 r.ż., a także lepiej wykształcone i przebywające na emeryturze wykazywały większe nasilenie zachowań zdrowotnych w badanej grupie.

Słowa kluczowe:  zdrowie, zachowania zdrowotne, osoby starsze