Strona główna  |  Rada Redakcyjna  |  Redakcja  |  Prenumerata  |  Info dla autorów  |  Konferencje  |  Partnerzy
  
ISSN 1509-1945






wyszukiwanie artykułów







 
Hygeia Public Health 2012, 47(2): 227-230pl

Wiedza uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat profilaktyki AIDS

Tadeusz Wołowski, Aleksandra Kasperowicz

Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny w Gdańsku

Streszczenie
Wprowadzenie. Świat od kilkudziesięciu lat stoi wobec problemu epidemiologicznego o ogromnej skali, jakim jest choroba AIDS, wywołana przez HIV. W piśmiennictwie dotyczącym AIDS spotyka się wiele prac z zakresu epidemiologii, patogenezy, kliniki. Niewiele z nich natomiast dotyczy wiedzy i postaw wobec tego problemu, szczególnie wśród polskiego społeczeństwa.
Cel pracy. Ustalenie poziomu wiedzy uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat profilaktyki HIV/AIDS.
Materiał i metoda. Badaniem za pomocą sporządzonego kwestionariusza ankiety poddano jesienią 2010 r. grupę 120 uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych powiatu człuchowskiego.
Wyniki i wnioski. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że uczniowie posiadają niewystarczającą wiedzę na temat profilaktyki HIV/AIDS a także na temat samej choroby. Zaledwie 2% respondentów potrafiło poprawnie rozwinąć skróty: HIV oraz AIDS. 57,5% uczniów stwierdziło, że osoba zakażona może zakażać innych do końca życia, ale aż 30% błędnie odpowiedziało, że nie jest to możliwe. Niepokojąco wysoki odsetek ankietowanych (38,33%) stwierdził, że można zakazić się wirusem HIV przez korzystanie z publicznych toalet, zaś ponad 30% badanych uznała, że kaszląc i kichając można zakazić innych wirusem HIV. Badana młodzież jest błędnie przekonana, że prezerwatywy stanowią 100% ochronę przed wirusem HIV.

Słowa kluczowe:  HIV, AIDS, profilaktyka, czynniki ryzyka, świadomość zdrowotna