Strona główna  |  Rada Redakcyjna  |  Redakcja  |  Prenumerata  |  Info dla autorów  |  Konferencje  |  Partnerzy
  
ISSN 1509-1945






wyszukiwanie artykułów







 
Hygeia Public Health 2017, 52(1): 60-63pl

Wybrane charakterystyki psychospołeczne pacjentów z łysieniem androgenowym - badanie wstępne

Teresa Rzepa 1/, Przemysław Kubaszewski 1/, Ryszard Żaba 2/

1/ SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
2/ Klinika Dermatologii i Wenerologii, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Streszczenie
Wprowadzenie. Jakość włosów stanowi ważny element wyglądu i wpływa na przekonanie o atrakcyjności fizycznej, co w konsekwencji oddziałuje na ogólny nastrój, samoocenę i poczucie własnej wartości.
Cel. Wstępna charakterystyka pacjentów z łysieniem androgenowym, dotycząca poziomu samooceny i wstydu przypisywanego własnej chorobie oraz funkcji pełnionych przez emocje wstydu.
Materiały i metody. Badanie przeprowadzono dwuetapowo, w latach 2013-2016. Najpierw ustalono listę 35 najbardziej wstydliwych chorób, która - z udziałem 314 osób badanych - została zawężona do 10. Drugi etap polegał na zbadaniu 39 mężczyzn z łysieniem androgenowym, którzy wypełnili autorską ankietę oraz Skalę Samooceny Rosenberga (SES).
Wyniki. Za najbardziej wstydliwą chorobę pacjenci z łysieniem androgenowym uznali AIDS (79%) oraz kiłę (78%). Za najmniej wstydliwe choroby uznano grzybicę paznokci (25%) i gruźlicę (29%). Zdaniem badanych, że wyjątkowy wstyd budzą te choroby, które: 1. wywołują wstręt i niechęć do chorego; 2. dotyczą intymnych miejsc ludzkiego ciała; 3. są powiązane z płciowością, a chorzy nie przyznają się do nich; 4. łatwo się nimi zarazić. Według osób badanych, wstyd pełni funkcję sygnalizowania tego, co jest moralne, a co nie, jak również funkcję hamującą własną spontaniczność.
Wnioski. Łysienie androgenowe jest obarczone niższym poziomem wstydu, niż na to wskazują dotychczasowe badania. Poczucie wstydu, doznawane przez pacjentów z łysieniem androgenowym, jest o ok. 70% słabsze niż przeżywane przez chorych na AIDS czy na kiłę.

Słowa kluczowe:  łysienie androgenowe, samoocena, wstyd