Strona główna  |  Rada Redakcyjna  |  Redakcja  |  Prenumerata  |  Info dla autorów  |  Konferencje  |  Partnerzy
  
ISSN 1509-1945






wyszukiwanie artykułów







 
Hygeia Public Health 2017, 52(3): 226-233pl

Metody dezynfekcji stosowane do usuwania zanieczyszczenia pałeczkami Legionella z instalacji wodociągowych w zakładach opieki zdrowotnej

Renata Matuszewska, Agnieszka Stankiewicz

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w Warszawie

Streszczenie
Występowanie bakterii z rodzaju Legionella w wodzie zasilającej instalacje wodociągowe zakładów opieki zdrowotnej może być bezpośrednią przyczyną zakażeń szpitalnych. Stąd też do oceny i zarządzania ryzykiem związanym z występowaniem tych bakterii w instalacjach wodociągowych oraz urządzeniach wodnych w placówkach ochrony zdrowia powinien być opracowywany plan bezpieczeństwa wody. Plan ten powinien stanowić integralną część programu kontroli zakażeń szpitalnych. Oprócz systematycznie prowadzonych działań technicznych mających na celu kontrolę czynników sprzyjających występowaniu i namnażaniu się pałeczek Legionella istotną rolę, zarówno zapobiegawczą, jak i interwencyjną, mają procesy dezynfekcji.
W pracy przedstawiono metody dezynfekcji systemowej (hiperchlorowanie, dwutlenek chloru, elektrolityczna metoda z jonami srebra i miedzi) oraz metody dezynfekcji punktowej (promieniowanie UV, mikrofiltracja) stosowane do usuwania zanieczyszczenia bakteriami z rodzaju Legionella z instalacji wodociągowych w szpitalach.

Słowa kluczowe:  woda, Legionella, szpital, zakłady opieki zdrowotnej, dezynfekcja