Strona główna  |  Rada Redakcyjna  |  Redakcja  |  Prenumerata  |  Info dla autorów  |  Konferencje  |  Partnerzy
  
ISSN 1509-1945






wyszukiwanie artykułów







 
Hygeia Public Health 2017, 52(3): 281-285pl

Ocena skali konsumpcji papierosów nieprzeznaczonych na polski rynek na terenie wybranych miast Polski

Monika Jańczak 1/, Adriana Och 1/, Łukasz Balwicki 2/

1/ Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego, Gdański Uniwersytet Medyczny
2/ Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdański Uniwersytet Medyczny

Streszczenie
Wprowadzenie. Palenie tytoniu jest nadal istotnym zjawiskiem w Polsce, a konsumowane papierosy nie zawsze są przeznaczone na polski rynek.
Cel. Próba określenia skali konsumpcji papierosów nieprzeznaczonych na polski rynek na terenie dwóch miast: Gdańska i Bydgoszczy.
Materiały i metody. W trakcie zbierania materiałów zostały zebrane 292 paczki po papierosach z ulic miast (158 w Gdańsku, 134 w Bydgoszczy). Ulice te były wybrane losowo na podstawie obwodów elekcyjnych w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przez program statystyczny, po cztery obwody na każde miasto.
Wyniki. Oszacowano, że 70,9% paczek zebranych w Gdańsku posiadało znak akcyzy, w Bydgoszczy odsetek takich paczek wynosił 67,9%. Paczki ze śladem po akcyzie stanowiły w Gdańsku 11,4% ogółu zebranych paczek, zaś w Bydgoszczy 13,4%. Paczki ze znakiem akcyzowym innym niż polski stanowiły 0,6% w Gdańsku i 2,2% w Bydgoszczy. W Gdańsku zebrano 2,5% paczek z akcyzą dla strefy bezcłowej i 1,5% w Bydgoszczy. Podczas analizy oszacowano, że 94,3% paczek zebranych w Gdańsku i 90,3% w Bydgoszczy miało polskie ostrzeżenie zdrowotne. Tylko 5,1% z zebranych paczek w Gdańsku i 9,7% zebranych w Bydgoszczy posiadało ostrzeżenie zdrowotne w innym języku niż polski, co może sugerować, że były przeznaczone na rynek innych państw. W Gdańsku 84,2% zebranych paczek posiadało celofan, zaś w Bydgoszczy 81,3%, co stanowi kolejne podobieństwo w zebranych paczkach.
Wnioski. Można podejrzewać, że skala konsumpcji nielegalnych papierosów jest znikoma. Metoda wykorzystywana w badaniu może być przydatna w ocenie skali konsumpcji nielegalnych papierosów. Decydenci powinni opierać swoje decyzje na niezależnych badaniach.

Słowa kluczowe:  tytoń, palenie papierosów, Polska, przemysł tytoniowy, konsumpcja papierosów