Strona główna  |  Rada Redakcyjna  |  Redakcja  |  Prenumerata  |  Info dla autorów  |  Konferencje  |  Partnerzy
  
ISSN 1509-1945






wyszukiwanie artykułów







 
Hygeia Public Health 2017, 52(3): 298-303pl

Wybrane zmiany skórne jako czynnik warunkujący jakość życia kobiet ciężarnych - badania pilotażowe

Anna Pietras 1/, Lucyna Kapka-Skrzypczak 2/

1/ Studentka kierunku Kosmetologia, Wydział Medyczny, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
2/ Katedra Biologii Medycznej i Badań Translacyjnych, Wydział Medyczny, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Streszczenie
Wprowadzenie. Ciąża powoduje wiele zmian w organizmie kobiety w układzie hormonalnym, immunologicznym oraz naczyniowym. Często zmiany te są przyczyną występowania licznych fizjologicznych zmian skórnych lub chorób określanych jako dermatozy ciążowe.
Cel. Określenie wpływu wybranych zmian skórnych na jakość życia kobiet ciężarnych.
Materiały i metody. Grupę badaną stanowiło 60 kobiet. W badaniu wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego; narzędzie badawcze stanowił autorski kwestionariusz ankiety. Analizę wyników przeprowadzono z przy użyciu GraphPad Prism 6 z wykorzystaniem testu Chi2 (w zależności od potrzeb z poprawką Yatesa).
Wyniki. Do najczęściej wskazywanych problemów skórnych występujących u kobiet ciężarnych należały: rozstępy/cellulit (40%), zmiany pigmentacyjne (30%), świąd o zróżnicowanej etiologii (20%) oraz zapalenie mieszków włosowych (10%). Występujące u ankietowanych kobiet zmiany skórne powodowały u nich subiektywne odczucia niepokoju (60%) i rozdrażnienia (25%). Aż 60% ankietowanych kobiet spotkało się z negatywną reakcją otoczenia na występującą u niej zmianę skórną. Występowanie zmian skórnych zdaniem 40% ankietowanych kobiet utrudniało im realizację planów/przyzwyczajeń w obszarze życia towarzyskiego/rodzinnego.
Wnioski. Wśród ankietowanych kobiet ciężarnych zmiany skórne miały duży wpływ na poszczególne sfery życia ankietowanych. Najwięcej negatywnych skutków zostało wykazanych w obszarze samooceny/postrzegania się przez siebie i innych, co z kolei rzutowało na negatywne zmiany u badanych kobiet w relacjach interpersonalnych. Odpowiednia dieta, odpoczynek i pielęgnacja skóry w połączeniu z właściwym leczeniem istniejących zmian skórnych odgrywały główną rolę w indywidualnej pielęgnacji skóry.

Słowa kluczowe:  jakość życia, zmiany skórne, zmiany pigmentacyjne, ciąża