Strona główna  |  Rada Redakcyjna  |  Redakcja  |  Prenumerata  |  Info dla autorów  |  Konferencje  |  Partnerzy
  
ISSN 1509-1945






wyszukiwanie artykułów







 
Hygeia Public Health 2017, 52(3): 249-254pl

Ocena satysfakcji zawodowej pielęgniarek zatrudnionych w Polsce i w Norwegii

Jolanta Pawlik 1,2/, Daria Schneider-Matyka 3/, Anna Jurczak 3/, Małgorzata Szkup 3/, Elżbieta Grochans 3/

1/ Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Pielęgniarstwa, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
2/ Institut für Nephrologie und Dialyse, Hirslanden Bern Ag. Salem-Spital
3/ Zakład Pielęgniarstwa, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Streszczenie
Wprowadzenie. Znane są korzyści, jakie niesie ze sobą wysoki poziom satysfakcji zawodowej. Ocena zadowolenia z pracy jest niezbędnym narzędziem służącym do rozpoznawania oczekiwań oraz potrzeb pracowników.
Cel. Ocena satysfakcji zawodowej pielęgniarek zatrudnionych w Polsce i w Norwegii.
Materiały i metody. Badania przeprowadzono wśród 227 pielęgniarek pracujących w Polsce i 203 pracujących w Norwegii. Wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, zastosowano standaryzowany kwestionariusz ankiety Arbeitsbeschreibungsboben (ABB).
Wyniki. Analiza badań satysfakcji zawodowej wykazała, że wraz z wiekiem i stażem pracy wzrastała satysfakcja zawodowa pielęgniarek pracujących Polsce i w Norwegii. Wykazano, że wraz ze wzrostem średniego czasu pracy obniżał się poziom satysfakcji zawodowej pielęgniarek norweskich. Wyższym zadowoleniem ze wszystkich badanych aspektów satysfakcji zawodowej, poza zadowoleniem z wynagrodzenia, charakteryzowały się pielęgniarki pracujące w Norwegii. Wykazywały wyższą ogólną satysfakcję z życia i pracy. Satysfakcję z życia na poziomie niskim i bardzo niskim zadeklarowało 75% polskich pielęgniarek i tylko 16% z grupy norweskiej, natomiast bardzo wysoki poziom satysfakcji z życia zadeklarowała prawie 1/5 pielęgniarek z Norwegii i tylko 1% z Polski.
Wnioski. 1. Poziom satysfakcji zawodowej badanych pielęgniarek różnił się znacząco: wśród pielęgniarek polskich był niski, wśród norweskich wysoki. 2. Wiek, staż pracy, średni czas pracy i liczba osób w zespole determinowały poziom satysfakcji zawodowej badanych.

Słowa kluczowe:  satysfakcja zawodowa, pielęgniarki, praca, Polska, Norwegia