Strona główna  |  Rada Redakcyjna  |  Redakcja  |  Prenumerata  |  Info dla autorów  |  Konferencje  |  Partnerzy
  
ISSN 1509-1945






wyszukiwanie artykułów







 
Hygeia Public Health 2017, 52(3): 310-319pl

O potrzebie edukacji w zakresie zagrożeń wynikających z użycia nowych narkotyków. Część 2. Jak mówić do dzieci i młodzieży, ażeby nas słuchały?

Marek A. Motyka 1/, Paulina Rosińska 2/, Zofia Konopielko 3/, Jerzy T. Marcinkowski 4/, Aneta Klimberg 4/

1/ Instytut Socjologii, Wydział Socjologiczno-Historyczny, Uniwersytet Rzeszowski
2/ Instytut Psychologii, Wydział Filozofii Chrześcijańskiej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
3/ em. Kierownik Poradni Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego, Instytut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
4/ Zakład Higieny, Katedra Medycyny Społecznej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Streszczenie
W ostatnim dziesięcioleciu narasta problem zażywania przez dzieci i młodzież tzw. dopalaczy. Próby ich identyfikacji oraz leczenia skutków zdrowotnych są wielokrotnie nieudane, bowiem stale pojawiają się nowe substancje chemiczne. Pozostaje więc skupienie uwagi na przyczynach z powodu których się po nie sięga. W artykule omawia się istotne znacznie prawidłowego domu rodzinnego i relacji z rodzicami (fizyczna nieobecność rodziców, brak ich zainteresowania dzieckiem i rozmów z nim, rodziny niepełne lub wychowywanie z dziećmi z różnych związków).
Autorzy podają liczne, cenne, przykłady i porady, jak należy i jak nie należy rozmawiać z dzieckiem i młodym człowiekiem, aby nawiązać prawidłowy kontakt. Zależy on od dojrzałości rodziców czy opiekunów i nauczycieli oraz wiedzy na temat różnych od dorosłych reakcji podopiecznych. Podkreśla się rolę przykładów zachowań prozdrowotnych wyniesionych z domu (np. dziecko alkoholika częściej sięga „po kieliszek”). Omawia się wagę współpracy rodziców i świadomych swej doniosłej roli nauczycieli oraz wspólne strategie zapobiegania narkomanii. W relacjach opiekun-młody podkreśla się istotę szczerości i prawdy, bo każdy fałsz jest natychmiast negatywnie odbierany przez wychowanka. Wspomina się o doniosłej pozytywnej, ale i negatywnej roli Internetu, o akcjach policyjnych i o stale niedoskonałych programach instruktażowych.

Słowa kluczowe:  młodzież, edukacja prozdrowotna, dopalacze, narkotyki, profilaktyka uzależnień, komunikacja z młodzieżą